13 Mayıs 2011 Cuma

pale blue dot

"tres beautiful... we succeeded in taking that picture [from deep space], and if you look at it, you see a dot. that's here. that's home. that's us. on it everyone you love, everyone you know, everyone you ever heard of, every human being who ever was, lived out their lives. the aggregate of our joy and suffering, thousands of confident religions, ideologies, and economic doctrines, every hunter and forager, every hero and coward, every creator and destroyer of civilization, every king and peasant, every young couple in love, every mother and father, hopeful child, inventor and explorer, every teacher of morals, every corrupt politician, every "superstar," every "supreme leader," every saint and sinner in the history of our species lived there -- on a mote of dust suspended in a sunbeam."

yukardaki fotoğrafta bir nokta var, hayır yok diyorsanız dikkatlice bakmanızı öneririm. bu küçük nokta, bizim dünyamız. vogayer 1'in 1990'da 6.4 milyar km uzaktan çektiği bir fotoğraf. mini mini bir nokta. evimiz, hayatımız. bizim, ailemizin, arkadaşlarımızın, kedilerin, köpeklerin, fillerin, gökdelenlerin olduğu yer, bütün yaşamın sığdığı ufacık bir noktacık.

ben zaman zaman kendimi tuhaf hissettiğimde bu noktaya bakarım, bu belgeseli izlerim. bu mavi ufak noktayı her gördüğümde yaşadığımı hissederim, yapmam gereken çok şey olduğunu hatırlarım.

Hiç yorum yok: